Beret początkowo był uznawany za nakrycie głowy przeznaczone dla męskich elit. Symbolizował wykształcenie i wysoką pozycję społeczną, jednak bardzo szybko przestał być dostępny jedynie dla tej grupy osób. Skąd wziął się beret? Jak to się stało, że w dzisiejszych czasach noszą go wszyscy?


Francusko-biblijne korzenie


W XV wieku nosiły go francuskie elity, podkreślając nim swój szyk i elegancję. I to właśnie z Francją berety są kojarzone (szczególnie że nazwa tego nakrycia głowy wywodzi się od francuskiego słowa béret, oznaczającego „płaszcz z kapturem”). Jednak Francuzi wskazują innego wynalazcę beretu — biblijnego Noe. Miał on płynąć arką w deszczu, kiedy to zauważył podeptany kawałek owczej wełny, ze sfilcowanego już materiału miał wyciąć koło i nałożyć sobie na głowę, stając się wynalazcą (i posiadaczem pierwszego egzemplarza) beretu.


Berety z pastwiska


Już dwa stulecia później, beret zaczął pojawiać się wśród niższych warstw społecznych. Zaczęli je nosić francuscy pasterze, zauważając przydatne właściwości wełny w innych częściach garderoby. Jednak ich nakrycia głowy, powstałe przez uciskanie spoconymi stopami wełny w butach, nie zyskały na popularności.

historia beretów


Berety dla każdego


Szacuje się, że prawdziwa popularyzacja beretów, nastąpiła dopiero w 1810 roku za sprawą jednej francuskiej fabryki, która zaczęła produkować je masowo, za pomocą projektu, standaryzującego kształt i wymiary. Berety, produkowane maszynowo, były tanie w wykonaniu i łatwo dostępne, stąd ich szybko rosnąca popularność. Bardzo szybko powstawały kolejne fabryki, aby móc odpowiedzieć na rosnący popyt, dlatego już w 1828 zaczęły być eksportowane na rynki międzynarodowe.


Zainspirowani artyści


Nie do końca wiadomo, skąd wśród artystów rozpowszechniła się moda na noszenie beretów, nosili go wszyscy szanujący się artyści. Beret szczególnie polubili zarówno Monet, jak i Picasso, według domysłów moda na berety została zapoczątkowana przez Rembrandta, którym zainspirowali się młodzi artyści, nie jest to jednak potwierdzone.


Robotnicy i żołnierze


W czasach postępującej industrializacji berety zyskały przychylność kolejnych warstw społecznych, między innymi robotników poszukujących pracy, którym łatwiej i wygodniej było nosić ze sobą beret niż kask. Berety stały się wtedy niezwykle popularnym nakryciem głowy wśród robotników, kojarzyły się z ciężką pracą oraz praktycznym zastosowaniem. Dlatego już w XX wieku stanowiły część żołnierskich mundurów. Podobno były najlepszym rozwiązaniem dla żołnierzy Armii Brytyjskiej, którzy potrzebowali niespadającego nakrycia głowy podczas I  Wojny Światowej.


Berety dla kobiet


W latach 30. XX wieku beret zaczął być elementem kobiecej odzieży. W takim wydaniu spopularyzowała go Coco Chanel, znana z przełamywania granic oraz upodobania do męskich krojów. Coco zaczęła uzupełniać swoje stylizacje za pomocą beretów, sprawiając, że stał się modnym dodatkiem. Zaczął stawać się również popularny na czerwonym dywanie za sprawą gwiazd filmowych, zainspirowanych przez Chanel. Dzisiaj nosi go już każdy, a beret jest uznawany za standardowe nakrycie głowy. W zależności od sposobu noszenia wyraża i podkreśla inny styl, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować go do swojej stylizacji.