Filc jest popularnym materiałem, z którego można wyprodukować ogromną gamę przedmiotów. Od niecodziennych kapeluszy po uszczelki, przydatne przy cieknących rurach. Co ciekawe, filc jest ceniony nie tylko za swoje szerokie praktyczne właściwości, ale również za estetyczny wygląd, od lat znajdujący zastosowanie w świecie mody.
Czym jest filc?
Filc to wyrób włókienniczy, otrzymywany z wełny, szacuje się, że już 6 tysięcy lat p.n.e. ludzie produkowali ten materiał. Najczęściej filc wytwarza się poprzez spilśnianie jedynie wełnianych włókien, jednak zdarza się, że producenci dokładają tkaniny syntetyczne.
Jakie są rodzaje filcu?
W zależności od sposobu pozyskania, jak i przeznaczenia filcu można wyróżnić wiele jego rodzajów. Wśród nich najpopularniejsze są filce bite i tkane (podział ze względu na sposób pozyskania) oraz filce dekoracyjne i techniczne (podział ze względu na zastosowanie).
Filc można otrzymać na dwa sposoby, jednym z nich jest wspomniany już filc bity, powstający poprzez spilśnianie włókien wełnianych. Są one często wzmacniane przez igłowanie (czyli przebijanie warstw materiału specjalnymi igłami). Stąd wyroby, otrzymywane w ten sposób, nazywa się również filcem igłowanym.
Drugim sposobem na pozyskanie filcu jest spilśnianie zewnętrznych warstw, wykonanych również z innych materiałów niż wełna. Uzyskany w wyniku tego procesu filc tkany jest materiałem o zupełnie nowych właściwościach (w stosunku do wyjściowych właściwości wełny), co ciekawe, jest on nawet dźwiękochłonny.
Właściwości i zastosowanie filcu
Filc jest materiałem tanim, szczególnie filc dekoracyjny nie wymaga dużych nakładów finansowych — można go kupić już za 10-20 zł za arkusz 50x70 cm. Jest on również lekki, co sprawia, że świetnie nadaje się jako materiał do produkcji biżuterii i torebek. Dzięki temu nie obciążają ramienia czy ucha i pozwalają na dłuższe cieszenie się filcowymi wyrobami.
Termoizolacyjne i akustyczne właściwości filcu sprawiają, że jest on niezwykle popularnym materiałem, wykorzystywanym w fabrykach, studiach nagrań czy warsztatach. Wytwarza się z niego również uszczelki, podkładki pod meble czy polerki akustyczne.
Dzięki swojej elastyczności i miękkości produkuje się z niego wkładki do butów, z filcu też można z łatwością wymodelować fantazyjne kształty kapeluszy czy wygodne kapcie. Popularnymi filcowymi wyrobami są etui na smartfony, laptopy i tablety, które dzięki swoim właściwością dobrze chronią sprzęt przed działaniem czynników zewnętrznych.
Co ciekawe, dobrej jakości filc jest bardzo wytrzymały, charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia oraz tracie, dzięki czemu zachowuje swój estetyczny wygląd. Sprawia to, że nie tylko zakup filcowego wyrobu można traktować jak inwestycję, ale również nie wymaga on specjalnej pielęgnacji — można ze spokojem wyprać go w pralce.